V mojej správe vás oboznámim s históriou a vývojom urbárskeho práva na Slovensku a súbežne o minulosti Martinského Urbáru až po súčasnosť.
Vrátime sa do dávnej minulosti a to do rokov 1300. V prvej polovici 14 storočia po víťazstve Karola Róberta v boji s uhorskou oligarchiou začína panovník na severnom Slovensku upevňovať svoje postavenie postupným prechodom zo štátu patrimoniálneho (kráľ vlastní všetku pôdu) na štát stavovský. Tu vzniká potreba upraviť pomery medzi zemepánom a stavom poddanským. Vzťah poddaného a zemepána bol podrobne spísaný vo vzájomných právach a povinnostiach a zapísaných v knihách zvaných urbáre. Súkromné urbáre boli prostriedkom neobmedzenej vlády zemepánov nad poddanými .
Zákonným článkom XLIII (43) z roku 1492 bolo právo sťahovania zrušené a poddaný sa mohol sťahovať len so súhlasom zemepána. Poddaný z okolia Martina parili pod mošovských Révayovcov. Z tejto povinnosti boli vyňatí občania Martina – mešťania, lebo podliehali vrchnosti mesta podľa kráľovských výsad.
Od Revayovcov si Martinčania každý rok prenajímali Martinské hole, kde pásli dobytok.
Zákonný článok XXVI (26) z roku 1547 čiastočne vracia poddaným sťahovacie právo za dodržania určitým podmienok.
Martinu pred urbárskou reguláciou patrili aj lesy. Mesto sa staralo o ich ochranu a malo záujem na ich prosperite. V lesoch sa bez dovolenia richtára a mestskej rady nesmelo rúbať a o celom lesnom hospodárení rozhodovali obyvatelia Martina.
Martinčania chceli zabrániť drancovaniu lesov a tak v roku 1688 richtár Ján Kucharik a mestská rada sa uzniesli, že si mestské lesy od Bystričky až po Záturčianský chotár budú strážiť. Pristihnutý mal zaplatiť pokutu vo výške jedného zlatého. Mesto vydržiavalo prísažných horárov, ktorí museli zasahovať najmä proti obyvateľom z Bystričky. Na rúbanie dreva v mestských lesoch dávali povolenie martinskí richtári.
Maria Terézia patentom z 23, januára 1723 nahradila súkromné urbáre, urbármi úradnými. Po roku 1767 sa urbárska reforma postupne začala realizovať aj v Turci. Dozorom poverili kráľovského komisára Jana Baloga. Podľa podkladov Kráľovskej miestodržiteľskej rady mal Ján Balog určiť postup prác pri vykonávaní urbárskej regulácie. Prvým krokom komisie bolo zatriedenie obcí do kategórií podľa bonity pôdy v chotári. Martin zaradili do prvej triedy. Komisia urobila predurbárský súpis podľa tzv. „deväť bodov“ dňa 19, septembra v roku 1770. Mesto na príkaz kráľovského komisára Jána Baloga, prostredníctvom Turčianskej stolice a rodiny Révayovcov, dalo podeliť 21, apríla 1771 svoj chotár na 27 usadlostí. Chotár rozdelil župný geometer Michal Ruttkay a súčasne sa aj vymedzil intravilán mesta. V extraviláne pripadlo mestu 1200 jutár, čo bolo 690 hektárov.
Dňa 12 júľa1939 kupuje spolok, zemiansky majetok v Priekopskej doline o výmere 538 hektárov. Dňa 13 októbra 1939 kupuje spolok od Hospodárskeho lesného družstva s.r.o. Bratislava, Kantorskú dolinu o výmere 915 hektárov, aj s lesnou železničkou. Celkom má v tom čase výmeru viac ako 2713 hektárov. Túto výmeru spravujú štyria lesníci, dvaja hájnici, štyria praktikanti a jeden samostatný lesný hospodár.
Spolok bývalých urbarialistov sponzoruje výstavbu Živeny, Martinského Divadla, Klubu lyžiarov a turistov dáva pozemok na Martinských holiach na lyžovanie, 2000 m3 dreva na stavbu chaty a vodnej elektrárne pre chatu, ako aj pozemok pod cestu zo Stráni na Martinské hole. Finančne podporuje Slovenskú armádu, ktorá sa pripravovala na povstanie. Spoločnosť na urbár nezabudla a udeľuje mu pamätnú medailu M.R.Štefánika k 50-vyročiu SNP.
Zákonnom 2/1958 je spolok zrušený. Pôda prešla do vlastníctva členov spolku a užívanie prešlo na Štátne lesy. Mestský úrad v Martine určil jedného člena spolku pána Jozefa Daruľu, ktorý zastupoval spolok pri jednaniach.
Zákon 229/1991 vracia užívacie právo vlastníkom a členom spolku. Tu nám treba poďakovať za skutočne nesmierne mravenčiu prácu ľudí, ktorí sa pričinili o obnovenie hospodárskeho chodu Spolku bývalých urbarialistov . Zákonom 181/1995 si členovia vytvárajú Urbár Martin pozemkové spoločenstvo , ako právnickú osobu a pritom si zachovávajú aj Spolok bývalých urbarialistov Martin, ako fyzickú osobu.
Od roku 1991, keď urbár obnovil svoju činnosť , doteraz zveľadil svoj majetok cca. o 55 840 000.-Sk. čo predstavuje v reáli zakúpené lesné parcely v k.u. Bystrička, Martin, Záturčie a Vrútky. Vybudované sídlo urbáru a iné stavby, autopark, lesnú ťažobnú a zbižovaciu techniku, lesné cesty a zvážnice, lesné škôlky, rádiosieť, výpočtovú techniku, požiarnu techniku, hospodárske a ubytovacie priestory.
Za to všetko je potrebné sa poďakovať naším stálym a sezónnym zamestnancom, lesníkom, odbornému lesnému hospodárovi, vedeniu urbáru, členom výboru, dozornej rade a revíznej komisii, že sme sa stali a to nie len rámci okresu serióznym hospodárskym subjektom na ktorý sa o radu obracajú ostatné urbárske spoločenstvá.
Lesný úrad, ako štátny dozor nad hospodárením v lesoch nás hodnotí, ako vzorne hospodáriaci urbár.